На спіраль ДНК записали сонети Шекспіра

3D-grafikadnk75868038887Вченим вдалося використати гени в якості сховища аж ніяк не генетичної інформації.

Коли наш мавпоподібний предок перетворився в людину, йому знадобилося десь зберігати свої знання. Спочатку Homo-sapience дряпав гострим камінцем на стінах печер невигадливі малюнки. Потім, з розвитком розумових здібностей , став видавлювати букви на глиняних табличках. Далі - зберігати інформацію на папері, магнітних стрічках, жорстких дисках, флешках.

Але і цього мало! Адже кількість інформації в ХХI столітті росте як сніжний ком. Взяти хоча б Великий адронний коллайдер, який щорічно генерує 16 петабайт, або 16 з п'ятнадцятьма нулями байт, наукової інформації. Куди це все багатство дівати?

«- А давайте записувати на молекулу ДНК!» - Така пропозиція надійшла нещодавно від групи вчених з трьох наукових установ: Європейського інституту біоінформатики з Великобританії, Європейської лабораторії молекулярної біології з Німеччини та компанії Agilent Technologies із США.

Нагадаємо, що ДНК - це генетичний сценарій, або програма, записана в ядрі клітини у всіх живих організмах на Землі, від блідої спірохети до людини. Ця програма закодована на мові, в алфавіті якого всього чотири літери (або, використовуючи комп'ютерну термінологію, букві відповідають два біти). Кожна її команда - ген - складається з сотень тисяч літер коду, і гени визначають всі найскладніші функції клітини. По суті, ДНК - це щось на зразок жорсткого диска комп'ютера, де Бог зберігає інформацію про всьому всесвіті.

Ємність такого "жорсткого диска" грандіозна. За розрахунками програмістів, ДНК являє собою мільярди гігабайт, упаковані приблизно в одному грамі носіїв-макромолекул. І всього лише міліграма вистачило б, щоб, наприклад, записати всі книги Російської державної бібліотеки, і ще повно вільного місця залишиться.

Ось на цей генетичний вінчестер і вирішили фахівці записувати все, що вимагає вічного зберігання.

- Нам уже вдалося в одній молекулі закодувати 154 сонета Шекспіра, мова Мартіна Лютера Кінга і тисячі фотографій, - хвалився один з розробників, молекулярний біолог Логін Голдман.

Як же вони це зробили? Вчені спочатку перевели всю підлягаючу запису інформацію в звичайний бінарний код, що складається з 0 і 1. Потім перевели код в трійчастий - 0, 1 і 2, щоб уникнути помилок при декодуванні. Далі ці дані були записані послідовностями азотистих основ ДНК, або так званими "молекулярними буквами" - А, G, C і Т. Так, наприклад, перше слово шекспірівської рядки Thou art more lovely and more temperate ("Ти красивіше і м'якше") перетворилося в TAGATGTGTACAGACTACGC.

Таким чином ученим вдалося записати 2,2 мільйона гігабіт інформації, що еквівалентно 468 тисячам повних DVD-дисків. Зовні готовий "генетичний контейнер" виглядав як щіпка органіки в герметично запаяній пробірці, яка являла собою масив синтезованих молекул ДНК.

Сонети Шекспіра вдалося не тільки закодувати, але й прочитати, тобто розпакувати інформацію і зі стовідсотковою точністю її відтворити.

Панікери, звичайно, побачили в новій технології небезпеку: що, якщо така ДНК потрапить в організм людини або тварини? Але розробники заспокоюють: синтезована ДНК не може випадково врости в геном, тому що в ній використовується зовсім інший код, ніж в клітинах живих істот.

Вчені обіцяють, що ДНК-флешки вже через 10 - 20 років замінять звичні для нас електронні накопичувачі, тому що у них маса переваг. По-перше, всього чотири грами ДНК зможуть записати в себе всю інформацію, яку людство виробляє в рік. По-друге, для зберігання не потрібно ніяких джерел енергії. По-третє, ДНК може зберігати дані десятки тисяч років - згадайте добру схоронність ДНК мамонтів. Головне, попереджають фахівці, - зберігати в сухому, прохолодному, темному місці!

Мапа Вінниці

 
 

list_btn

Код кнопки:

<a target="_blank" title="Вся Винница на одном портале - VinPlace.net" href="http://vinplace.net"><img alt="list_btn" src="http://vinplace.net/images/list_btn.gif" height="31" width="88" /></a>

 
 

Отзывы и предложения присылайте на наш адрес.

Полное или частичное использование
материалов без согласия редакции запрещено!

Контактная информация

 

Сайт: www.vinplace.net

ICQ: 458-921-818

Написать нам