Історія Масниці має коріння ще з язичницьких часів

maslenicaЦей тиждень майже всі слов’янські країни святкують Масляну, або Масницю. Усі ми знаємо, що головною стравою є млинці. Та все-ж таки, чому так? Давайте дізнаємося про історію цього свята.

Історія Масниці має коріння ще з язичницьких часів. Та з часом, зі змінами поколінь обряди змінювались та препліталися з християнськими традиціями. Це давнє народне свято не закріплене за певним числом календаря. Масляна відноситься до "перехідних" свят, пов'язане з Великоднем. Святкують Масляну на останньому тижні перед Великим постом, який триває сім тижнів і закінчується Великоднем. Під час Великого посту церква наказує віруючим утримуватися від деяких видів їжі, веселощів і розваг - ось народ і прагне повеселитися "про запас". А назва "Масниця" виникла тому, що на цьому тижні за православним звичаєм м'ясо вже виключається з їжі, а молочні продукти ще можна вживати - от і печуть млинці масні. З цієї ж причини Масляну називають Сирним тижнем.

Це період, коли зима починає відступати, передаючи владу весні. Наш народ, зустрічаючи весну, обов’язково танцював «кривий» танець, який закликає нове життя на землю. Уособленням зими під час святкування було солом’яне опудало, котре спалювали наприкінці народних гулянь. Протягом свята організовували ігри, пекли млинці та ділилися своєю радістю із усіма.

Масниця - найвеселіше, галасливе народне свято. Кожен день тижня має свою назву, яка говорить про те, що в цей день належить робити. Звичайно, зараз важко дотримати всі звичаї і обряди, адже масничний тиждень у нас - звичайна робочий тиждень. Але дізнатися про них буде цікаво багатьом. Адже Масниця - це не тільки млинці, які бували в колишні часи і вдома, і в гостях, і в трактирі, і прямо на вулиці. У Масляну обов'язок кожної людини - допомогти прогнати зиму, розбудити природу. На це і спрямовані всі масляні традиції.

Масляний тиждень:

Понеділок - "зустріч". У цей день належить влаштовувати і розкочувати крижані гірки: чим далі котяться санчата, чим голосніше шум і сміх над гіркою, тим краще буде врожай. А ще для того, щоб краще росли рослини, потрібно гойдатися на гойдалці - чим вище, тим краще.

Вівторок - "загравання", в цей день починаються веселі ігри, а за потіху і веселощі пригощають млинцями.

Середа - "ласунка". Назва говорить сама за себе. У цей день господині надходять за приказкою:

"Що є в печі - все на стіл мечи". На першому місці в ряду частувань, звичайно, млинці.

Четвер - «розгуляй». Щоб допомогти сонцю прогнати зиму, влаштовують катання на конях "по сонечку" (за годинниковою стрілкою навколо села). Головне чоловіча справа в цей день - оборона і взяття сніжного містечка. Молоді хлопці та чоловіки з азартом включаються в битву, а жінки і діти виступають в ролі глядачів, суворих суддів і пристрасних уболівальників.

П'ятниця - «тещині вечори», в цей день зять їде «до тещі на млинці, а теща зятя зустрічає , пригощає».

Субота - «посиденьки зовиці». Ходять у гості до всіх іншим родичам, і знову частування - незліченні млинці.

Неділя - «прощений день». У цей день просять вибачення у рідних і знайомих за нанесені образи і, полегшивши душу, весело співають і танцюють, проводжаючи широку Масницю.

Мапа Вінниці

 
 

list_btn

Код кнопки:

<a target="_blank" title="Вся Винница на одном портале - VinPlace.net" href="http://vinplace.net"><img alt="list_btn" src="http://vinplace.net/images/list_btn.gif" height="31" width="88" /></a>

 
 

Отзывы и предложения присылайте на наш адрес.

Полное или частичное использование
материалов без согласия редакции запрещено!

Контактная информация

 

Сайт: www.vinplace.net

ICQ: 458-921-818

Написать нам